Kategorie: Dzieje się, koncertyTagi: , , , bezpośrednik

Styczeń 2012 w klubie Fabrika (Poznań)

Styczeń 2012 w klubie Fabrika (Poznań)

W styczniu na scenie klubu muzycznego Fabrika zagrają:


The Old Cinema + Mokrofon (12.01)

Zespół The Old Cinema powstał w Poznaniu w 2006 roku z inicjatywy Piotra Piechockiego (gitara) i Marcina Pałęckiego (perkusja). Do składu dołączyli Krzysztof Wójtowicz (gitara), Wojciech Warnke (bas) oraz Bartosz Zawadzki (wokal).

Szybko podjęto prace nad pierwszymi komp…ozycjami i w 2007 roku światło dzienne ujrzął pierwszy promocyjny album „Only Fallen Tears Promo EP”. Płyte nagrał i zmiksował Robert “Litza” Friedrich, znany z Acid Drinkres, Flap Jack, 2TM2,3. Pozytywne recenzje promocyjnego albumu i pierwsze koncerty zaowocowały dużym zainteresowaniem mediów.

Rok później, z inicjatywy ówczesnego menedżera, nawiązana została współpraca z formacją hip-hopowej “52 Dębiec”, której owocem był utówr “Rise Up”. Do tej produkcji został nakręcony profesjonalny teledysk, który można było zobaczyć w MTV Polska. Połączenie dwóch róznych gatunków muzyki, zostało znakomicie przyjęte. “Rise Up” jest wspólnie wykonywany na koncertach obu formacji. W 2009 roku członkowie zespołu Old Cinema brali udział w tworzeniu kampanii promocyjnej telewizji 4FunTV.

W 2009 roku rozpoczęto pracę nad pierwsza pełną płyta. Część muzyczna została nagrana w studiu Jet pod okiem Macieja Fedka. Zimowa aura miała ogromne znaczenie dla charakteru kompozycji. Przestrzeń dźwiekowych aranżacji, doczekała się wokalnego uzupełnienia zarejestrowanego w Studiu Nagrań 52 Dębiec. Miks i mastering wykonał Marcin Czajka.

Mokrofon to zespół stworzony pod koniec 2010 roku przez gitarzystę formacji EneDueRabe- Marcina Mokry. Postanowił on wyjść poza rockowe schematy i stworzyć zespół o eklektycznym brzmieniu i wyrazistym przekazie. Ostre spojrzenie na rzeczywistość, trafne komentarze, rzucanie światła na aktualne problemy- to znak rozpoznawczy grupy Mokrofon. Nie jest to bowiem solowy projekt ‘Mokrego’, któremu nie wystarcza macierzysta formacja. Brzmienie zespołu osadzone jest na znakomitej sekcji rytmicznej, jaką tworzy duet: Adam Romański (perkusja) i basistka Magda Borowczyk (ex Grzechy Naszych Ojców).

Najbardziej nieokreślony w grupie Mokrofon jest… mikrofon. Do tej pory dzierżą go poznańscy wokaliści związani z różnymi środowiskami muzycznymi. Mokrofon nie ma jeszcze w dorobku żadnych wydawnictw. Jednak pierwszy utwór, jaki swoją premierę miał w internecie na początku 2011 roku- „Poznański 13 grudnia” zrobił sporo zamieszania w środowisku poznańskich artystów. W ciągu pierwszych 14 dni teledysk do tej piosenki obejrzało ponad 15 tysięcy osób. W czerwcu został przygotowany utwór- „Energia muzyki”, który promował pierwszą edycję Energia Lecha Festival- imprezy prezentującej Poznańską Scenę Muzyczną. W lipcu Mokrofon nagrał utwór dla Papy Musta, który znalazł się na płycie wydanej razem z komiksem (jesień tego roku).

Z formacją MOKROFON współpracowali/współpracują:
– instrumentaliści:
Robert ‘Litza’ Friedrich- gitara, wokal (Luxtorpeda, Kazik Na Żywo, Arka Noego), Radek ‘Leon’ Zawalski- gitara (Off Reason), Wojtek ‘Dyziu’ Warnke- gitara (Faust Again, The Old Cinema), Łukasz Kulczak- gitara
(Amaryllis, Gabriel Fleszar, Firma – The Company), Marek ‘Flaishman’ Jankowski- perkusja (ex Pimps of Fun, ex Mokrofon), Piotr „Łysy” Jaraszkiewicz- perkusja (Erijef Massiv)
– wokaliści:
Przemek ‘Hans’ Frencel (52 Dębiec, Luxtorpeda), Paweł ‘Deep’ Paczkowski (52 Dębiec), Paweł ‘Papa Musta’ Horbowy, Bartek ‘Chupa’ Zawadzki (The Old Cinema, None), Jarek Krawczyk (Żelki), James Shanahan (Alien Autopsy)

Ceny biletów: 15/20 zł

Medium (15.01)

Medium to niezwykle uzdolniony artysta działający od dłuższego czasu w podziemiu polskiej sceny hip-hopowej. Jest powszechnie uznawany za nadzieję najnowszej generacji polskich raperów.
Album „Teoria Równoległych Wszechświatów” to jego debiut nakładem oficjalnej wytwórni, a jednocześnie pierwszy od 10 lat debiut rapera i producenta w Asfalt Records.
Produkcje muzyczne (w całości autorstwa Medium) stawiają tę płytę w czołówce tegorocznych premier. Każdy utwór sam w sobie jest muzyczną podróżą. Warstwa muzyczna zdradza lata doświadczenia autora i długi czas poświęcony na produkcję zawartych na płycie utworów.

Ciągłe eksperymentowanie z formą i aranżacją nie zaszkodziło utworom, a wręcz przeciwnie – wyszło im na dobre. Muzyka nawiązuje bezpośredni kontakt z emocjami słuchacza i podkreśla przekaz zawarty w tekstach – czyli tak jak ma to miejsce na najbardziej udanych płytach.
Technicznie Medium traktuje sampling jako sztukę, gdzie winyl jest instrumentem, a nie źródłem gotowych pętli. Na płycie nie zabraknie też cutów i scratchy (autorstwa DJ Funktion).

Płyta utrzymana w konwencji „koncept-albumu” jest niezwykle głęboka tekstowo. Jej motywem przewodnim jest przeniesienie Teorii Równoległych Wszechświatów na poziomy ludzkiej świadomości i postrzegania Świata. Medium skupia się na gloryfikacji dobrych wartości, gdzie życie w zgodzie z samym sobą, oraz wiara w Boga są kluczem, a nie narzędziem. Ważne powinno być zrozumienie mechanizmów rządzących zachowaniami ludzi, a przez to odnalezienie wewnętrznej harmonii. Każdy człowiek powinien nawiązać kontakt z emocjonalnym absolutem, doznać doświadczenia, owianego cierpieniem duchowym i fizycznym, ukrytego pod powierzchnią liter NADZIEJA. Mimo wyższej filozofii przyświecającej płycie, raper posługuje się bezpośrednim i przystępnym słownictwem, przez co utwory wciągają od pierwszego do ostatniego nagrania na albumie.

Płyta wydana jest w niezwykle oryginalnej edycji: 28 stronicowa książeczka w twardej oprawie z płytą CD w środku. Autorem oprawy graficznej jest SewerX.com. Mix i mastering: Marek Dulewicz (NC Studio). Patronaty medialne: cgm.pl, popkiller.pl oraz Polskie Radio Czwórka.

Ceny biletów: 10/20 zł

Maria Taylor, Unbunny, Flare Acoustic Arts League (18.01)

Maria Taylor
Maria Taylor jest artystką wszechstronną. Swoją przygodę z muzyką zaczęła jeszcze jako nastolatka, występując w zespole Little Red Rocket. Następnie, razem ze swoją przyjaciółką Orendą Fink stworzyła duet Azure Ray, zyskując rozgłos przede wszystkim przy okazji nagrania razem z Mobym utworu „Great Escape” na jego album „18”.

Płyta „Overlook” jest czwartym solowym albumem Marii, nagranym w jej rodzinnym Birmingham przy współudziale wielu utalentowanych muzyków i przyjaciół artystki. To płyta dojrzalsza i pełniejsza od jej poprzednich dzieł. Głos Marii stał się mocniejszy i odważniejszy. Mówi o poszukiwaniu i niepewności, związanej z dorastaniem i starzeniem się. „Overlook” wydaje się być wyzwaniem, jakie Maria Taylor rzuciła sama sobie – próbuje tu zupełnie nowych rozwiązań kompozycyjnych, śpiewa inaczej niż na poprzednich płytach i przede wszystkim swoją muzykę współtworzy z przyjaciółmi, oddając im sporo miejsca na albumie (najlepszym przykładem może być jej siostra, która gra i śpiewa w paru utworach).

„Overlook” Marii Taylor to dziewięć fantastycznych utworów, które powstały w Birmingham, w studiu Ol Elegante, lecz równie dobrze sprawdzają się w każdym miejscu na świecie podatnym na niewątpliwy urok artystki. Jej poprzedni album „LadyLuck” promował singiel nagrany wspólnie w Michael’em Stipe, wokalistą zespołu R.E.M.

UNBUNNY
“Unbunny to songwriterskie alter ego Jarida del Deo. “Moon Food” to jego pierwszy od sześciu lat album. Tak jakby.
Już od samego początku wydawało się, że Unbunny to ryzykowne przedsięwzięcie. Jarid nie był najlepszym gitarzystą, a jego występy były niespójne. Wcześniej przemierzył Stany Zjednoczone, pomieszkując w lasach Nowej Anglii, górach Północno-Zachodniego Wybrzeża i na równinach w Dolinie Wielkich Jezior. Uciekając przed odpowiedzialnością. Zyskując i tracąc pieniądze, trafiając do aresztu. Jego wydawca znalazł go w Seattle, gdzie pracował jako sprzątacz. Jarid powiedział, że ma pomysły na piosenki. W 2008 roku w Europie ukazała się jego płyta z 2004 roku – „Snow Tires”.

Potem znów zniknął. Pewnego dnia do Jana Schewe z wytwórni Affairs Of The Heart przyszła pocztówka z Florydy. Okazało się, że Jarid del Deo mieszka w Zatoce Meksykańskiej, pisze i chce znów przyjechać do Europy, żeby nagrywać. Wydawca po raz kolejny postanowił zaufać artyście. W maju 2010 roku do słuchaczy trafiła szósta płyta Jarida – „Moon Food”.

FLARE ACOUSTIC ARTS LEAGUE
Flare Acoustic Arts League to project LD Beghtola, znanego przede wszystkim z udziału w nagraniach i występach „69 Love Songs” Magnetic Fields. W 2011 roku ukazała się podwójna EP Flare – „Big Top/Encore”, na której usłyszeć można wiele zaskakujących dźwięków. Róg współgra tu ze skrzypcami i klaśnięciami, każda pauza i cisza są doskonale wymierzone. Oprócz LD zespół tworzą Dana Kletter (która śpiewała niektóre wyższe partie zamiast Courtney Love na albumie Hole „Live Through This”), Jon de Rosa, Julia Kent (znana chociażby z grupy Anthony & The Johnsons), Remate i Kendall Jane Meade (Sparkelhorse).

Ceny biletów: 25/35 zł

Prusinowski Trio (22.01)

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie wiejskich muzykantów Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Jozefa Zarasia, Stanisława Stępniaka i innych. To zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i oryginalnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z nowoczesnością.

Co można wydobyć ze starych, na pozór prostych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków muzycznych: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, sonorystykę przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresję zaś z rocka.

To będzie koncert z potańcówką!

Ceny biletów: 20/25 zł
Start: godzina 19:00

Ludojad (25.01)

LUDOJAD jest bardzo młody i przystojny. Urodził się wiosną 2010 w Świnoujściu. Jego poszczególne członki mogą być znane z takich formacji jak Statek Kosmiczny Gniazdo Konia, Budowa, Popend, Ząb Czasu, Jamajsky Natural, Wind Mark Trio, Chant, Hum.

Ludojad pożera ludzi wyrafinowanymi dźwiękami z pogranicza jazzu, techno, rumuńskiej muzyki ludowej i nie wiadomo czego tam jeszcze.
Inteligentna zabawa konwencją powoduje, że widownia godzi się na pożarcie, wpada w trans i podryguje wesoło.

Ludojad nie cierpi nudy , często improwizuje, przebiera się w ciuszki najlepszych kreatorów mody na świece a w swoje koncerty wkłada maksimum serca, trochę jodu i świeżą bałtycką bryzę.
Jesienią 2010 zespół z pomocą inżyniera Maćka Cieślaka nagrał w całości improwizowany materiał, demo który prawdopodobnie nigdy nie zostanie wydany na płycie .

W tym roku zespół wystąpił na festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym , festiwalu FAMA w Świnoujściu i KontenerART w Poznaniu i w wielu innych sytuacjach klubowych.

W grudniu 2011 Ludojad został zwycięzcą konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Machina pokonując 343 zespoły.

Ceny biletów: 10/15 zł

ZAKRęT + CHERSTWY (26.01)

Zakręt to zespół ze Śremu k./Poznania. Jak sami o sobie mówią: jesteśmy młodymi samoukami, których umysł i serce łączą dźwięki z okolic funky, jazz, blues czy rock.

Na początku 2008 r. światło dzienne ujrzała debiutancka płyta „Lubię”, wydana własnym sumptem, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy. Następnie w połowie tego samego roku zespół rejestruje singiel „Wszystkie Złe Słowa”, który po 6 tygodniach notowań trafia na 4 miejsce Listy Przebojów poznańskiego Radia Merkury, gości również na antenie radiowej Trójki i hula po najróżniejszych radiach internetowych w całej Polsce.

W styczniu 2010 zespół wydaje drugą płytę zatytułowaną „Na granicy fałszu”. Obecnie trwają prace nad kolejnym LP. Zakręt to finalista Festiwalu Młodych Talentów Gramy 2009. Finalista „PRZEBOJEM NA ANTENĘ 2011” poznańskiego Radia Merkury.

Cherstwy to wokalista i instrumentalista z Poznania. Jego muzyka inspirowana jest rock n’ roll’owym brzmieniem lat 90 w akustycznym wydaniu. W roku 2009 Cherstwy wziął udział w międzynarodowym projekcie BALCONY TV wykonując uznany już przez publiczność kawałek „uncolored”. W 2010 roku Cherstwy po raz pierwszy wszedł do studia (KARLIN.STUDIO) co zaowocowało nagraniem debiutanckiej EP-ki pod tytułem „Uncolored”. W 2011 roku Cherstwy znalazł się wśród 32 półfinalistów II edycji telewizyjnego talent show MUST BE THE MUSIC i obecnie zajmuje się promowaniem swojej twórczości koncertując w poznańskich klubach pracując jednocześnie nad materiałem na kolejny album.

Ceny biletów: 10/15 zł

ČAČI VORBA (28.01)

Jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą krajowych wykonawców 2011 r. promuje nową płytę „Tajno Biav”, wyróżnioną przed kilkoma tygodniami brytyjskim tytułem „Top of the World Album” (Songlines Magazine).

Polsko-ukraińska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej, jazzu oraz innych gatunków, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock’n’rolla”. Zachodnioeuropejska prasa world-music okrzyknęła niedawno formację mianem Ťjednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej, za berlińska reedycja ich debiutu płytowego „True Speech” (2010) otrzymała serię prestiżowych nagród w Niemczech, Wlk. Brytanii, Szwecji i Hiszpanii.

Po owocnej ubiegłorocznej trasie (ponad 50 występów w 8 krajach), Čači Vorba rozpoczyna serię koncertów promujących nowy, świeżo nagrodzony krążek.

Ceny biletów: 25/30 zł
Start: godzina 20:00

Jivek (28.01)

Francuski bard dark folku – Kentin Jivek po raz pierwszy zagości w naszym kraju.
To udane połączenie neofolku granego w duchu Death in June z postgrunge’owym ponurym sognwriterstwem przywodzącym na myśl Mad Season czy Alice in Chains; połączenie niezwykle oryginalne ale bardzo naturalne i oczywiste dla każdego, kto – jak urodzony w 1980 roku Jivek- dojrzewał słuchając
rocka i dalej „tkwi” w alternatywie.

Kentin jest też malarzem należącym do ruchu Cobry.

Ceny biletów: 20/30 zł
Start: godzina 21:00

 

 

Zapraszamy i życzymy miłej zabawy w imieniu swoim i klubu muzycznego Fabrika!

Podziel się:

NN

Pragniemy tworzyć serwis właśnie dla Ciebie, serwis z którym możesz zacząć dzień, lub w nocnej ciszy go zakończyć. Poznaj nasze spojrzenie na świat, inne niż do tej spotkałeś, a może ono jest bardzo podobne do Twojego?

Machnij komentarzem.