Kategorie: Kultur(w)a, muzykaTagi: , , , bezpośrednik

L.U.C. – 39/89 Zrozumieć Polskę

– Kto nie słyszał o L.U.C. ręka do góry!
– …
– Ok, a ci co podnieśli rękę czy mówi im coś Kanał Audytywny?
– …
– Oj biedactwa, to tym co nie słyszeli polecam
jutubowy kanał i troszkę guglania. Teraz będzie skromna recenzja…


Po podróży w Witu, krainę mitu gdzie nic nie jest do kitu, L.U.C. czyli Łukasz Rostkowski zaserwował nam projekt, który nie tyle, że jest czymś świeżym na półce o nazwie „kultura polska”, to na dodatek wychodzi ponad wszystko co do tej pory mieliśmy okazję usłyszeć, a niebawem być może i zobaczyć. Finalnie projekt ma być przedsięwzięciem audiowizualnym, gdzie audio dostaliśmy już do ręki a wizualne się tworzy z dobrze znaną grupą Platige Image, którego osobiście nie mogę się już doczekać.

39/89 dostajemy w digipacku z niesamowitą oprawą graficzną, gdzie oprócz płyty z materiałem do słuchania znajdziemy książeczkę/plakacik z opisem utworów i wykorzystanych w nich fragmentach archiwalnych wypowiedzi. Po rozłożeniu mamy też niezły plakat z grafiką z okładki.
L.U.C. w swoim projekcie chwyta nas za rękę i wsadza do wehikułu czasu ukazując nam pięćdziesiąt lat historii naszego kraju w ciągu 66 minut. Podróż rozpoczyna się w 39 roku, przemówieniem ministra Becka w sejmie, od razu po tym mamy komunikat o rozpoczęciu wojny i słyszymy głos Stefana Starzyńskiego i nawoływania Adolfa Hitlera. Okres wojny w klimacie bolesnym z jednoczesną dozą nadziei na zwycięstwo, gdzie możemy usłyszeć, że Anglia już wie i leci nam z pomocą (sic!). Po wojnie Mazurek Dąbrowskiego i „Soviet Mental Kisiel”, czyli 3xTAK, Gomułka produkujący się na mównicy, uczczenie pamięci Józefa Stalina, a niedługo już rzeźnik Cyrankiewicz mówi o tym jak władza odrąbie ręce na nią podniesione. Gierek pyta się czy pomożemy, wybór papieża Polaka i pierwsza jego pielgrzymka do Polski, stan wojenny i gen. Jaruzelski, rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu, aż po utworzenie rządu i zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na prezydenta III RP. Wszystkie te wydarzenia okraszone są niesamowitą muzyką w klimatach jazzu jak i lekkimi uderzeniami w głośniki. Całościowo przedstawia się to wręcz GENIALNIE, a pierwsze wrażenie potrafi wbić w fotel zachęcając do gotowości ruszenia w ową podróż.

Za pierwszym razem przesłuchałem płytę trzy razy i za każdym razem wyłapałem coś nowego, coś niesamowitego i genialnego. Projekt na dzień dzisiejszy okazuje się być sukcesem, przemawiającym nie tylko do fanów historii czy gatunku muzycznego, nie wspominając już o fanach samego Eluca. Wierzę, że spodoba się każdemu, dając lekcję historii tak bardzo manipulowanej w tych czasach, jak i zainteresuje tematem naszego najcięższego, polskiego pięćdziesięciolecia, którego skutki odczuwamy po dziś dzień.

Zachęcam do śledzenia projektu, oraz nabycia płyty, w polskich sklepach cena wynosi ok: 39,99 zł. A przed zakupem można posłuchać trzech promo utworów jak i wypowiedzi samego autora do polskiego radia na oficjalnej stronie.

Linki:

Podziel się:

Piotr Siwiński

Nieprzyzwoicie uprzejmy aluzjonista, kąśliwy romantyk w rogowych okularach, który rzucił palenie, chory na twórstwo wszelakie - nie szczędzi sobie niczego. Nie zaczepiać, nie pytać, nie deptać dywanów i trawników.

Machnij komentarzem.