Kategorie: muzykaTagi: , , , , , bezpośrednik

Fuka Lata

Fuka Lata

czy wyobrażasz sobie Saturna bez pierścieni?
żółtą samotną piłkę w przestrzeni kosmicznej
brak planet dookoła
brak przyciągania
…..

Fuka Lata

Dziś przedstawiam Wam, Drodzy Czytacze, urzędników nieistniejących państw policyjnych, dealerów rozkosznych snów i wspomnień, LeeDVD i Mito Day, czyli nasze rodzime, będące warszawskim duetem: Fuka Lata.

 

W skład zespołu wchodzą Mito Day będący didżejem – grającym wcześniej sety minimal techno, oraz Brenda LeeDVD –  wokalistka, autorka muzyki i tekstów, która prowadzi także swój autorski projekt, gdzie wydała wspaniały album łenajgiwittuju – który jest udostępniony na zasadach Creative Commons i można go ściągnąć i słuchać za darmo. Dlaczego tak mocno to podkreśliłem? Gdyż LeeDVD jest totalną perełką na naszym rodzimym rynku i każdy fan muzyki elektronicznej i psychedelic popu powinien zapoznać się z jej materiałem. Aż dziw bierze, że to wszystko przeszło bez echa.

 

Fuka Lata łączy w niesamowity sposób dźwięki i słowa, bawi się dosłownie w alchemię z czego wychodzą wysokiej klasy smaczki zabierające nas w podróż do alternatywnych światów w których płyniemy na każdym lekkim podbiciu nuty. Zespół przez swoje eksperymenty można by na siłę porównać do innych, dobrze znanych wzorów muzyki elektronicznej, tylko po co? Skoro już po wciśnięciu play jest się całkowicie gdzie indziej, gdzieś gdzie przestaje się analizować a zaczyna żyć. Swój styl, indywidualny, to jest wizytówka tych odważnych urzędników nieistniejących państw policyjnych.

 

Duet złożył dwa albumy, a mianowicie Other SidesSaturn Melancholia, gdzie na tej drugiej gościnnie swoje instrumenty dograli: Ray Dicaty (flet) i Kamil Szuszkiewicz (trąbka). To co znacząco różni te dwie produkcje to nastroje, pierwszy duszny, mroczny i melancholijny, drugi jasny, pełen melodyjności i słońca, kontrasty, które dają się znacząco odczuć, kontrasty które nadają rytm chwilom.

Tak, jest to zespół godny uwagi, tak jest coś świeżego i nowego, tak jest to projekt, którym powinniśmy się chwalić wszędzie, aż dziw bierze, że nie słyszy się w ogóle o takich perełkach na co dzień. A dla tych, którym się spodobało, tradycyjnie, kilka linków:

Kup płytę na:

Elektronicznego smacznego wszystkim i dobrej podróży!

Podziel się:

Piotr Siwiński

Nieprzyzwoicie uprzejmy aluzjonista, kąśliwy romantyk w rogowych okularach, który rzucił palenie, chory na twórstwo wszelakie - nie szczędzi sobie niczego. Nie zaczepiać, nie pytać, nie deptać dywanów i trawników.

Machnij komentarzem.